Jedynym kryterium w wyborze butelki dla dziecka są preferencje Twoje i Twojego malucha. Jeśli Twoje dziecko wydaje się niespokojne, a po karmieniu dokuczają mu gazy, możesz skorzystać ze specjalnych butelek i smoczków antykolkowych, które redukują ilość powietrza połykanego przez dziecko wraz z pokarmem.

Butelki dla niemowląt

Butelki dostępne są w dwóch rozmiarach:

  • Małe (120 ml) są najlepsze dla mniejszych niemowląt i noworodków
  • Duże (225 ml) są przeznaczone dla starszych maluchów

Butelki są dostępne w trzech szerokościach:

  • Standardowe — do nich najłatwiej dopasować smoczek! Pasują też do większej liczby chłodziarek i sterylizatorów.
  • Butelki z szeroką szyjką — pomagają zapobiec połykaniu zbyt dużej ilości powietrza (a tym samym gazom i poczuciu dyskomfortu). Ponadto łatwiej je napełnić i umyć.
  • Butelki z wąską szyjką — te z kolei łatwiej jest utrzymać maluchowi w ręce, gdy zaczyna uczyć się samodzielności.


Smoczki do butelki

Nie ma smoczków lepszych i gorszych. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji Twojego malucha. Smoczki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach — od standardowych, przypominających dzwonek, po produkty o bardziej naturalnych kształtach imitujących brodawkę sutkową. Smoczki wykonuje się z lateksu lub silikonu. Lateks jest nieco miększy, ale silikon charakteryzuje się większą trwałością.

Należy zwracać uwagę na pierwsze znaki zużycia i wymieniać smoczki regularnie.

Szybkość przepływu

Szybkość przepływu smoczka decyduje o tym, jaka ilość mleka będzie trafiać naraz do buzi dziecka.

Jeśli maluch potrzebuje ponad 20 minut, by skończyć posiłek, zasypia w czasie karmienia lub szarpie smoczek, oznacza to, że nadszedł czas, by zacząć korzystać ze smoczka o szybszym przepływie. Jeśli dziecko krztusi się przy karmieniu lub mleko wycieka mu z ust, trzeba wybrać smoczek o mniejszym przepływie.

Sterylizatory

To ważne, by chronić system odpornościowy malucha, dlatego butelki i smoczki trzeba sterylizować, dopóki dziecko nie skończy pierwszego roku życia. Pozostałe akcesoria, takie jak kubki i łyżeczki, powinno się sterylizować, aż dziecko nie skończy sześciu miesięcy.
Butelkę, smoczek, laktator itp. trzeba w pierwszej kolejności opłukać, następnie należy umyć je pod gorącą wodą z płynem do mycia lub w zmywarce i dopiero potem wysterylizować w dopuszczonym do tego celu urządzeniu.

Istnieje kilka sposobów sterylizacji:

  • Wygotowanie
    Około 10 minut. Umieść akcesoria do karmienia w dużym garnku i zalej wodą, dbając o to, by zakrywała każdy przedmiot w całości. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie gotuj ją jeszcze 5 minut. (Uwaga: smoczki sterylizowane w ten sposób zużywają się szybciej).
  • Sterylizacja
    Czas zależy od wybranej metody. Elektryczne sterylizatory parowe potrzebują około 8–12 minut, a sterylizatory do użytku w mikrofali — zaledwie 2 minut. Sterylizatory parowe znajdziesz w większości sklepów z akcesoriami dla niemowląt.
  • Sterylizacja w zimnej wodzie
    Trwa około 30 minut. Polega na rozpuszczeniu w zimnej wodzie specjalnej nietoksycznej tabletki dezynfekującej. Musisz się tylko upewnić, że akcesoria do karmienia są całkowicie zanurzone w przygotowanym roztworze.