Czujesz się bez przerwy głodna? A może odczuwasz większy głód niż zwykle? To normalne, ale nie oznacza, że powinnaś jeść dwa razy więcej. Choć zmiany, które zachodzą w ciele podczas ciąży robią wrażenie, często nie doceniamy możliwości naszego ciała.

W trakcie ciąży Twój organizm w naturalny sposób działa wydajniej i jest w stanie wchłonąć więcej substancji odżywczych, które przyjmujesz. W rzeczywistości powinnaś jeść „dla dwojga”, ale nie podwójne porcje! Oznacza to, że powinnaś jeść bardziej wartościowe produkty, by zapewniać organizmowi substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Przez pierwsze sześć miesięcy ciąży nie musisz zwiększać liczby spożywanych kalorii, by dostarczyć dziecku potrzebny pokarm. Dopóki nie zaczniesz trzeciego trymestru, staraj się nie jeść więcej niż trzeba, a później powinnaś spożywać tylko dodatkowe 200–300 kalorii dzienne (czyli tyle, ile ma np. parę tostów, awokado, trzy jajka na twardo lub garść ziaren słonecznika). Jeśli jednak jesteś w ciąży mnogiej, skonsultuj te zalecenia ze swoim lekarzem. Przejadanie się w ciąży nie wpłynie korzystnie na rozwój Twojego dziecka, a może sprawić, że po porodzie zostaniesz ze zbędnymi kilogramami. Szczególnie wtedy, gdy będziesz jadła produkty o wysokiej zawartości pustych kalorii (tłuszcze i cukry).

Jak zapewnić organizmowi wszystkie potrzebne substancje bez spożywania dodatkowych kalorii

  • Planuj posiłki i przekąski.
  • Jedz różnorodnie, nawet jeśli chodzi o produkty z tej samej kategorii (na przykład warzywa). Wybieraj różne kolory, rodzaje i konsystencje.
  • Ogranicz zbędne posiłki, które dostarczają kalorii, ale zawierają niewiele substancji odżywczych — napoje słodzone, produkty ze zwiększoną ilością tłuszczu i cukru.
  • Stawiaj na jakość zamiast na ilość.

Zdrowe śniadanie każdego poranka da Ci siły by z energią rozpocząć nowy dzień i zmniejszy Twój apetyt na niezdrowe przekąski. Miska owsianki wzbogaconej o żelazo i garść truskawek to dobry pomysł na początek. Nie przejmuj się jeśli cierpisz na poranne mdłości. Jedz po prostu mniejsze ilości, ale częściej. Łatwo uniknąć przejadania jeśli pamiętasz, że masz wyżywić niewielką kruszynę, a nie dorosłego człowieka. Nie bądź jednak wobec siebie zbyt wymagająca. W niektóre dni będziesz czuła wilczy apetyt, w inne będą wystarczać Ci niewielkie porcje. Kieruj się swoim instynktem. Zaskoczy Cię, jak doskonale przygotowany do ciąży jest Twój organizm.

Przyrost masy ciała

To oczywiste, że w ciąży będziesz ważyć więcej. W końcu nosisz w sobie drugiego człowieka! Jeśli przed ciążą miałaś odpowiednią masę ciała, powinnaś przybrać na wadze około 11–16 kg.