Stopniowo zaczniesz poznawać rytm wypróżnień Twojego dziecka i z czasem będziesz wiedzieć, co jest u niego normalne. Nie martw się, jeśli oddanie stolca zajmuje dziecku nawet kilka minut — jest to częste u niemowląt, ponieważ ich mięśnie brzucha są jeszcze dość słabe. Dopóki kupka jest miękka, dziecko nie ma problemu z zaparciami.

Zaparcia rozpoznamy przez następujące objawy:

  • Twarda kupka w formie kuleczek
  • Nadmierne lub bardziej smrodliwe gazy
  • Utrata apetytu
  • Wyginanie ciała w łuk i płacz podczas wypróżniania
  • Spadek energii
  • Drażliwość

Jak stwierdzić przyczynę i co zrobić, by pomóc dziecku:

Może to przez zmianę diety? Przyczyną zaparć może być przejście od mleka matki na mleko następne lub wprowadzenie do diety dziecka innych pokarmów. U małych dzieci układ pokarmowy wciąż się rozwija i uczy się, jak radzić sobie z różnymi rodzajami pożywienia. Aby pomóc swojemu dziecku, możesz położyć je na plecach i poruszać jego nóżkami, wykonując tak zwany rowerek. Rób to powoli — pamiętaj, to nie wyścigi. Taki masaż pomoże uaktywnić jelita bobasa.

Czy dziecko przyjmuje wystarczającą ilość płynów? Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu swojego maluszka. Jeśli dziecko nie będzie wystarczająco dużo piło, jego kupka stanie się o wiele twardsza i trudniejsza do wypchnięcia. Jeżeli Twój maluch ząbkuje lub jest przeziębiony, może nie pić i nie jeść wystarczająco dużo, co może prowadzić do odwodnienia. Można temu w łatwy sposób zaradzić: wystarczy pomiędzy karmieniami podawać dziecku schłodzoną przegotowaną wodę. W przypadku nieco starszych dzieci, które przyjmują już pokarmy stałe, pamiętaj o ciągłym dolewaniu wody do kubeczka lub szklanki.

Czy dziecko przyjmuje wystarczająco dużo błonnika? U dzieci przyjmujących pokarmy stałe przyczyną zaparć może być brak błonnika. Zadbaj o to, by dziecko jadło odpowiednią ilość warzyw i owoców — najlepiej stosować tutaj zasadę „pięć porcji dziennie”. Szczególnie wskazane są gruszki, groszek i suszone śliwki. Rozważ też zamianę kaszki ryżowej na bogatsze w błonnik produkty wieloziarniste, z pełnego ziarna pszenicy lub jęczmienne.


Jeśli nadal się niepokoisz lub jeśli powyższe wskazówki nie są pomocne, zasięgnij porady specjalisty.