Karmienie mieszane polega na łączeniu karmienia piersią z karmieniem butelką. Butelka może być wypełniona odciągniętym mlekiem matki lub mlekiem następnym. Musisz pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na rezygnację z karmienia wyłącznie piersią, Twoje ciało zacznie produkować mniej mleka i proces ten trudno będzie odwrócić. Najlepiej więc zachować cierpliwość i wprowadzać zmiany małymi krokami, aby dać sobie i dziecku czas na oswojenie się z nimi.

Powodów do karmienia mieszanego może być wiele:

  • powrót do pracy,
  • chęć zaangażowania w karmienie innych osób, na przykład partnera lub niani,
  • problemy z wagą dziecka i potrzeba kontrolowania ilości spożywanego przez niego odciągniętego mleka.

Kiedy rozpocząć karmienie mieszane

Karmienie mieszane można zacząć rozważać, gdy laktacja się ustabilizuje i będziesz dysponować dużą ilością pokarmu, a Twój maluch nauczy się prawidłowo chwytać. Zazwyczaj ma to miejsce między 4. a 6. tygodniem.


Bez pośpiechu

Rezygnując tylko z jednego karmienia tygodniowo, dasz swojemu ciału czas na adaptację. Twoje piersi muszą nauczyć się produkować mniej mleka. W przeciwnym razie z piersi samoistnie może zacząć wyciekać pokarm lub mogą one nabrzmieć, powodując dolegliwości bólowe (wtedy najlepiej odciągnąć pokarm). Decyzja o tym, kiedy karmić piersią, a kiedy butelką, zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego dziecka. W piersiach najwięcej mleka jest rano, dlatego możesz zastanowić się, czy butelki nie warto zostawić na karmienie nocne. W ten sposób Twój partner będzie miał czas, by budować więź z maluszkiem, a Ty zyskasz w końcu szansę, by odespać zmęczenie. Bez względu na to, jak podzielisz posiłki, pamiętaj, by nie robić od tego już odstępstw. Twoje piersi dostosują się do zmian i przestaną produkować mleko, jeśli nie będziesz karmić piersią w określonych porach dnia.

Odciąganie mleka

Zaplanuj w ciągu dnia czas na odciągnięcie mleka, by zawsze mieć pod ręką butelkę, gdy dziecko zrobi się głodne. Dużą zaletą mleka matki jest to, że po zamrożeniu można je przechowywać do 6 miesięcy.

Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do butelki

Może minąć trochę czasu, nim Twoje dziecko przyzwyczai się do butelki, ponieważ różnica między smoczkiem a brodawką sutkową jest spora, dlatego nie martw się, jeśli nie od razu wszystko pójdzie jak z płatka. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

  • Zacznij od karmienia butelką z odciągniętym mlekiem.
  • Podgrzewaj butelkę w gorącej wodzie.
  • Nie przebywaj w pobliżu, jeśli dziecko karmi ktoś inny, by nie mogło wyczuć mleka w Twoich piersiach.
  • Przetestuj różne smoczki.
  • Próbuj rozproszyć uwagę dziecka zabawką lub muzyką.

Jeśli nie mogłaś karmić piersią wcześniej, ale chcesz spróbować karmienia mieszanego, wciąż może Ci się udać, ale musisz poświęcić dużo uwagi karmieniu piersią i odciąganiu pokarmu. Im więcej mleka odciągasz, tym więcej będziesz go produkować, jednak by uzyskać pomoc i dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistą.