Jeśli karmienie piersią nie jest w Twoim przypadku możliwe, możesz zdecydować się karmić dziecko butelką, podając mu mleko odciągnięte z piersi lub mleko następne. Niektóre dzieci nie będą miały problemu z zaakceptowaniem butelki, podczas gdy inne mogą potrzebować odrobiny zachęty.

Od czego zacząć?

Przeczytaj nasz artykuł o butelkach i akcesoriach do karmienia, w którym wyjaśniamy, czego potrzebujesz, aby zacząć karmić dziecko butelką.

Po wysterylizowaniu butelki i przygotowaniu pokarmu sprawdź temperaturę płynu na wewnętrznej stronie nadgarstka. Jeśli butelka jest zbyt gorąca, należy ją ostudzić, przepłukując pod bieżącą wodą.

Następnie usiądź wygodnie i utul swojego malucha. Najlepiej, gdy dziecko będzie lekko nachylone — ułożone w pozycji półleżącej — tak aby połykane powietrze pozostało na górze. Pomaga to przy odbijaniu.

Wsuń smoczek do ust dziecka, trzymając butelkę pod kątem, tak aby w smoczku zawsze znajdowało się mleko (zapobiega to połykaniu powietrza przez dziecko). Teraz możesz po prostu cieszyć się bliskością maleństwa w tym szczególnym momencie.

Jeśli dziecko przestaje mocno ssać lub gdy jest mniej więcej w połowie butelki, podnieś je do pozycji pionowej i zobacz, czy mu się odbije (jeśli szukasz wskazówek na ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem o odbijaniu). Po podjęciu próby odbicia kontynuuj karmienie resztą zawartości butelki. Po skończonym karmieniu ewentualne pozostałości pokarmu należy wylać poi dwóch godzinach od momentu przygotowania (jeśli używacie mleka następnego).

Czy dziecko nadal jest głodne?

Jak zapewne zauważysz, Twoje dziecko ma już unikalne cechy osobowości i na swój sposób będzie dawało znać, kiedy jest pełne, zmęczone lub po prostu potrzebuje odpoczynku. Oznakami tego, że dziecko jest najedzone, mogą być wolniejsze ssanie, odsuwanie główki lub dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi próbami ssania smoczka. Na opakowaniu z preparatem dla niemowląt znajdziesz wskazówki dotyczące rekomendowanej ilości pokarmu — jednak w zależności od dziecka potrzebne może się okazać zmniejszenie lub zwiększenie tej dawki. Każde dziecko jest inne. Czasami Twój maluch może być wyjątkowo głodny, zaś w innych dniach jego apetyt będzie mniejszy.

Inne pomocne wskazówki:

  • Podając dziecku butelkę po raz pierwszy, nie czekaj, aż będzie głodne. Jeśli butelka nieszczególnie przypadnie mu do gustu, Twój maluch może być sfrustrowany tą sytuacją.
  • Gdy jesteś w miejscu publicznym, dziecko może być rozproszone przez nowe dźwięki i dziejące się dookoła rzeczy. Karmienie może więc zająć trochę więcej czasu niż zwykle — pozwól dziecku się rozejrzeć, a następnie spróbuj ponownie.
  • Dzieci karmione butelką mogą odczuwać pragnienie, zatem w gorący dzień zadbaj o to, by mieć przy sobie schłodzoną, przegotowaną wodę.
  • Wypróbuj różne smoczki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli — metodą prób i błędów spróbuj znaleźć taki, który spełni oczekiwania Twojego dziecka.