Podczas ciąży możesz odczuwać silną potrzebę zjedzenia czegoś, na co normalnie nie miałabyś ochoty. Myśl o tej jednej rzeczy może zaprzątać Ci głowę przez wiele dni, czasem do tego stopnia, że nie będziesz w stanie zjeść niczego innego. Witaj w świecie zachcianek ciążowych.

Wiele kobiet w czasie ciąży ma ochotę na:

  • Produkty mleczne
  • Pikantne, mocno przyprawione potrawy
  • Słone przekąski
  • Owoce cytrusowe, takie jak cytryny i pomarańcze
  • Jedzenie typu fast food, takie jak pizza

Kiedy się pojawiają?

Zachcianki żywieniowe zwykle pojawiają się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. W drugim trymestrze mogą się nasilić i osiągnąć poziom szczytowy, ale później, w miarę upływu czasu, zwykle zaczynają słabnąć.

Skąd się biorą?

Nie jest znany konkretny powód, dla którego kobiety w ciąży mają ochotę na określone smaki, konsystencje lub kombinacje kulinarne. Być może wynika to z potrzeby poprawienia sobie nastroju albo z tęsknoty za daniami, które kojarzą nam się z dzieciństwem lub naszym pochodzeniem kulturowym. Przyczyną może być również to, że podczas ciąży Twoje kubki smakowe oraz zmysł węchu są wyjątkowo wyczulone — lub przytępione — i nie działają tak, jak powinny. W efekcie nawet mały gryz brokuła może skończyć się wizytą w toalecie, ponieważ Twoje podniebienie jest szczególnie wyczulone na jego gorzki smak. Kolejnym powodem mogą być spore ilości hormonów nagromadzone w Twoim organizmie, szczególnie na wczesnym etapie ciąży. Jeśli zachcianki żywieniowe zdarzały Ci się jeszcze przed zajściem w ciążę, szczególnie przed miesiączką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że teraz również będziesz ich doświadczać.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli nachodzi cię ochota na zjedzenie czegoś, co normalnie nie jest jadalne, możesz cierpieć na zaburzenie o nazwie Pica (łaknienie spaczone). Pokarmy spożywane przez osoby z tym zaburzeniem nie mają żadnej wartości odżywczej. U niektórych kobiet pojawia się na przykład ochota na zjedzenie gliny, popiołu papierosowego czy skrobi. Zaburzenie to może wskazywać na brak jakiejś witaminy lub minerału i należy o nim bezwzględnie poinformować lekarza, gdyż jedzenie tego typu rzeczy może być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.

Zdrowa dieta pomiędzy kolejnymi słoikami ogórków

Zachcianki żywieniowe będą się pojawiać i znikać, a w miarę rozwoju ciąży mogą stawać się coraz mniej intensywne. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową i w późniejszym okresie ciąży masz ochotę na słodycze, schorzenie może się w związku z tym nasilić. Niektóre zachcianki żywieniowe wiążą się z pewnym ryzykiem, na przykład zajadanie się boczkiem będzie skutkowało zwiększeniem poziomu soli.

Oto kilka pomysłów na zdrowsze przekąski:

  • Suszone owoce zamiast słodyczy
  • Niesolone orzechy zamiast chipsów
  • Pełnoziarniste tosty z dżemem zamiast ciasta
  • Desery na bazie owoców zamiast lodów