Pierwsza kupka noworodka to kleista, zielonoczarna, smolista substancja, którą ciężko zmyć ze skóry maluszka. Jest to tak zwana smółka i tworzą ją składniki przyjmowane przez dziecko, gdy znajdowało się ono w Twoim łonie.
Smółka najczęściej jest wydalana w pierwszych 48 godzinach od narodzenia. Po kilku dniach kupka noworodka zaczyna się zmieniać, zależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem zastępczym. U dziecka karmionego piersią kupka będzie żółtawa, rzadka i bezzapachowa. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem zastępczym kupka będzie ciemnobrązowa i bardziej zwarta, będzie też miała swoisty zapach. Czasem może przybrać odcień ciemnozielony — jest to zależne od wybranego preparatu dla niemowląt. U dziewczynek czasami może pojawić się w pieluszce nieco białej wydzieliny lub krwi. Nie jest to powód do zmartwień — dzieje się tak na skutek hormonów przedostających się podczas ciąży z organizmu matki poprzez łożysko.
Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację pośladków dziecka. Zbyt długie pozostawianie skóry brudnej lub mokrej może prowadzić do podrażnień, dlatego w miarę możliwości należy przebierać dziecko od razu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie musisz od razu zakładać nowej pieluszki — przewietrzenie skóry malucha dobrze mu zrobi. Na rynku dostępnych jest wiele różnych chusteczek dla niemowląt, ale tak naprawdę zwykła wata lub ciepłe, wilgotne ręczniki będą bardziej miękkie i delikatne.
Jak często dziecko powinno robić kupkę?
Noworodki karmione piersią mogą robić kupkę nawet po każdym karmieniu, dlatego należy zaopatrzyć się w duże zapasy pieluch (zużywanie 12 pieluch dziennie nie jest niczym niezwykłym). Dziecko karmione preparatem dla niemowląt będzie się wypróżniało do 5 razy dziennie. Po upływie około 6 tygodni sytuacja się zmieni i dziecko karmione piersią może nie robić kupki nawet przez kilka dni. Niemowlę karmione mlekiem zastępczym będzie się wypróżniało raz dziennie, a po upływie kilku miesięcy — nawet raz w tygodniu. Kupka takiego dziecka będzie za to miała bardziej intensywny zapach niż w przypadku maluchów karmionych piersią. Jeżeli mija któryś dzień z kolei i martwisz się, że dziecko może mieć zaparcia, pamiętaj, że dopóki stolec jest miękki, wszystko jest w porządku.
W zależności od dnia kupka dziecka może być różna — to również jest jak najbardziej normalne. Jest jednak kilka sytuacji, na które należy zwrócić uwagę:
- Kupka ma wyjątkowo silny zapach
- Jest bardzo płynna
- Stała się dużo twardsza
- Zauważalna jest krew
- Jest bardzo jasna
Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Czy moje dziecko ma biegunkę?
Biegunka jest powszechna u noworodków, jako że przechodzą one okres intensywnego rozwoju, a ich układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy na nowy, zewnętrzny świat. To całkiem normalne, jeśli kupka dziecka jest rzadkawa, szczególnie w przypadku karmienia piersią. Jeśli jednak płynna kupka pojawia się częściej niż zwykle, sprawdź, czy maluch wykazuje objawy biegunki, takie jak:
-
- Gorączka
- Niechęć do przyjmowania mleka
- Rzadziej oddawany mocz
- Silny zapach moczu
Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, oznacza to, że dziecko wymaga nawodnienia. Podawaj dziecku dużo płynów i skonsultuj się z lekarzem.