Nietolerancja laktozy u niemowląt występuje dosyć rzadko. Jeżeli dziecko nie było urodzone przedwcześnie lub nie odziedziczyło przypadłości po obojgu rodzicach, nietolerancja laktozy najczęściej pojawia się później, na przykład w wieku nastoletnim.
Czym jest nietolerancja laktozy?
Przyczyną nietolerancji laktozy jest brak enzymu zwanego laktazą. Laktaza bierze udział w procesie rozkładu laktozy — głównego cukru występującego w mleku. Niemożność trawienia laktozy może powodować pewne nieprzyjemne objawy.
Ponieważ objawy nietolerancji laktozy są bardzo podobne do objawów innych przypadłości, mogą być trudne do rozpoznania. Nietolerancja laktozy to nie to samo co alergia na mleko. Alergia na mleko jest odpowiedzią immunologiczną, natomiast nietolerancja laktozy to problem trawienny. Objawy nietolerancji laktozy mogą pojawić się w każdym momencie od 1 minuty do 3 godzin po wypiciu mleka.
Do objawów tych należą:
- Biegunka
- Wzdęcia
- Nadmierne gazy
- Ból brzucha
- Wymioty
- Bulgotanie w jelitach
Jako że dolegliwości te są nieprzyjemne, dziecko może być wtedy niespokojne i płakać.
Jak leczy się nietolerancję laktozy?
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka nietolerancję laktozy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Lekarz udzieli Ci potrzebnej pomocy i zadba o to, by Twoje dziecko nadal otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Jeżeli karmisz piersią, lekarz może przepisać Ci krople zawierające laktazę. Pomogą one dziecku w trawieniu zawartej w Twoim mleku laktozy. Krople z laktazą można wymieszać z odciągniętym wcześniej z piersi mlekiem w wysterylizowanej butelce lub podawać na łyżce tuż przed karmieniem. Nie musisz zmieniać swojej diety — laktoza zawarta w Twoim mleku nie ma związku z ilością laktozy, jaką spożywasz z pokarmem.
Jeśli karmisz dziecko mlekiem zastępczym, możesz podawać dziecku preparat bez laktozy – najpierw jednak zasięgnij porady lekarza.
Jeśli Twoje dziecko jest już starsze i spożywa pokarm stały, będzie musiało unikać produktów zawierających laktozę. Uważnie czytaj etykiety na produktach spożywczych i zwracaj uwagę na słowa takie jak serwatka, sucha masa mleczna, twaróg, produkty uboczne mleka i beztłuszczowe suche mleko w proszku — tych składników należy unikać.