To ważne, by niemowlak spędzał w ciągu dnia trochę czasu na brzuszku. Ilość tego czasu zależy od wieku i stopnia rozwoju dziecka, ale pierwsze próby możesz podjąć już z tygodniowym dzieckiem.

Leżenie na brzuszku wzmacnia szyję, ramiona i mięśnie pleców dziecka. Rozwija jego zdolności motoryczne i pozwala patrzeć na świat z nowej perspektywy. Starsze dzieci są już w stanie sięgać w tej pozycji po różne obiekty i spoglądać nieco wyżej. Daje im sporą satysfakcję. Może być Ci trudno patrzeć, jak Twoja pociecha na początku się męczy. Dziecko na początku może stawiać opór, ale leżenie na brzuchu jest bardzo ważne dla jego rozwoju. Przygotowuje je do dalszych kroków, czyli obracania się na bok i na plecy, a także do raczkowania.

Jak zacząć?

Na początku możesz zacząć od dwu-, trzyminutowych sesji leżenia w ciągu dnia. Ćwicząc z noworodkiem, warto położyć się na plecach i ułożyć dziecko brzuszkiem na swojej klatce piersiowej, by kontakt twarzą w twarz zachęcał je do podnoszenia główki. Uważaj tylko, żeby nie uciąć sobie przy tym drzemki! Wraz z rozwojem dziecka możesz wydłużyć czas leżenia na brzuszku do 20 minut dziennie.

Między 3. a 4. miesiącem dziecko powinno być w stanie unieść już głowę, a czasami nawet podpierać się na łokciach i przedramionach. W kolejnym miesiącu dziecko powinno już odpychać się rączkami. Nie przejmuj się, jeśli upadnie lub przewróci się na bok, to zupełnie normalne. Dbaj jednak o to, by pod żadnym pozorem nie zostawało w czasie leżenia na brzuszku bez opieki.

Między 5. a 6. miesiącem Twoje dziecko nauczy się poruszać na brzuszku, obracając się, wyciągając się i sięgając na boki i do przodu. Maluch będzie się uczyć, jak poruszać własnym ciałem, i rozwijać przy tym koordynację, co doda mu odwagi do podejmowania nowych wyzwań w przyszłości.

Około 9. miesiąca dziecko może zacząć raczkować, ale nie martw się, jeśli tak nie będzie. Niektóre dzieci przeskakują etap raczkowania i zaczynają od razu od chodzenia!

Przygotowanie

Najlepiej, by leżenie na brzuszku włączyć do codziennej rutyny dziecka i przedstawiać mu je jako zabawę. Najbezpieczniejszym miejscem będzie do tego podłoga, więc warto przygotować miękką matę lub koc i kilka odpowiednich do wieku malucha zabawek. Świetnie sprawdzi się też nietłukące się lustro! Dziecko będzie patrzyło na swoje odbicie, a Ty możesz wtedy obracać lustro tak, by skłonić malca do ruchu. Ustaw kilka zabawek tuż poza zasięgiem dziecka, by musiało się po nie wyciągnąć i przesunąć. Na początku dziecko może być bardzo niechętne do leżenia w tej pozycji, więc by je zachęcić, połóż się razem z nim i ciesz się wspólnym spędzaniem ]czasu.

Leżenie na brzuszku może być dla malucha wyczerpujące, więc jeśli zaśnie w trakcie ćwiczeń, obróć je ostrożnie na plecy i pozwól mu odpocząć (nigdy jednak nie pozwalaj dziecku spać na brzuszku).