To ważne, by niemowlak spędzał w ciągu dnia trochę czasu na brzuszku. Ilość tego czasu zależy od wieku i stopnia rozwoju dziecka, ale pierwsze próby możesz podjąć już z tygodniowym dzieckiem.

Leżenie na brzuszku wzmacnia szyję, ramiona i mięśnie pleców dziecka, rozwija jego zdolności motoryczne i pozwala patrzeć na świat z nowej perspektywy. Starsze dzieci są już w stanie sięgać w tej pozycji po różne obiekty i spoglądać nieco wyżej, co daje im sporą satysfakcję. Trudno Ci będzie patrzeć, jak Twoja pociecha na początku się męczy, i ona sama też będzie się opierać, ale leżenie na brzuchu jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, ponieważ przygotowuje je do obracania się na bok i na plecy, a także do raczkowania.

Jak zacząć?

Na początku możesz zacząć od dwu-, trzyminutowych sesji leżenia w ciągu dnia. Ćwicząc z noworodkiem, warto położyć się na plecach i ułożyć dziecko brzuszkiem na swojej klatce piersiowej, by kontakt twarzą w twarz zachęcał je do podnoszenia główki. Uważaj tylko, żeby nie uciąć sobie przy tym drzemki! Wraz z rozwojem dziecka możesz wydłużyć czas leżenia na brzuszku do 20 minut dziennie.

Między 3. a 4. miesiącem dziecko powinno być w stanie unieść już głowę, a czasami nawet podpierać się na łokciach i przedramionach. W kolejnym miesiącu dziecko powinno już odpychać się rączkami. Nie przejmuj się, jeśli upadnie lub przewróci się na bok, to zupełnie normalne. Dbaj jednak o to, by pod żadnym pozorem nie zostawało w czasie leżenia na brzuszku bez opieki.

Między 5. a 6. miesiącem Twoje dziecko nauczy się poruszać na brzuszku, obracając się, wyciągając się i sięgając na boki i do przodu. Maluch będzie się uczyć, jak poruszać własnym ciałem, i rozwijać przy tym koordynację, co doda mu odwagi do podejmowania nowych wyzwań w przyszłości.

Około 9. miesiąca dziecko może zacząć raczkować, ale nie martw się, jeśli tak nie będzie. Niektóre dzieci przeskakują etap raczkowania i zaczynają od razu od chodzenia!

Przygotowanie

Najlepiej, by leżenie na brzuszku włączyć do codziennej rutyny dziecka i przedstawiać mu je jako zabawę. Najbezpieczniejszym miejscem będzie do tego podłoga, więc warto przygotować miękką matę lub koc i kilka odpowiednich do wieku malucha zabawek. Świetnie sprawdzi się też nietłukące się lustro! Dziecko będzie patrzyło na swoje odbicie, a Ty możesz wtedy obracać lustro tak, by skłonić malca do ruchu. Ustaw kilka zabawek tuż poza zasięgiem dziecka, by musiało się po nie wyciągnąć i przesunąć. Na początku dziecko może być bardzo niechętne do leżenia w tej pozycji, więc by je zachęcić, połóż się razem z nim i ciesz się wspólnym spędzaniem tak czasu.

Leżenie na brzuszku może być dla malucha wyczerpujące, więc jeśli zaśnie w trakcie ćwiczeń, obróć je ostrożnie na plecy i pozwól mu odpocząć (nigdy jednak nie pozwalaj dziecku spać na brzuszku).