Produkowane przez Ciebie mleko jest zupełnie wyjątkowe i zapewni dziecku wszystkie substancje odżywcze potrzebne w pierwszych miesiącach życia. Zdrowa, zrównoważona dieta i częste picie wody sprawią, że Twoje piersi będą produkować duże ilości pełnowartościowego mleka. Wpływ na jego zawartość mają również geny, hormony, potrzeby dziecka, a także otoczenie. Im na przykład cieplejsza pogoda, tym więcej wody zawiera mleko matki!

Jaki jest skład mleka kobiecego?

Mleko kobiece składa się przede wszystkim z wody (87,5%), a także z węglowodanów, tłuszczów, białek i minerałów.

Mleko produkowane na początku sesji karmienia piersią nazywa się mlekiem wodnistym lub mlekiem I fazy. Jest ono bogate w węglowodany, białka, witaminy i tłuszcze. Zawartość tłuszczów w mleku różni się między kobietami, a nawet między kolejnymi sesjami karmienia.

Pod koniec sesji mleko staje się gęstsze i ciemniejsze, nazywa się je wtedy mlekiem kalorycznym lub mlekiem II fazy. Ciemniejszy kolor wynika z większej ilości kalorii i tłuszczów, których potrzebuje dziecko, by zachować energię między kolejnymi posiłkami.

Jakie korzyści produkowane przez Ciebie mleko przynosi Tobie i Twojemu dziecku

  • Mleko matki pomaga dziecku zasnąć. Poziom hormonów zmienia się w ciągu dnia, wpływając na Twoje mleko, dzięki czemu wieczorem zawiera ono substancje, które pomagają malcowi zasnąć.
  • Karmienie piersią zwiększa poziom oksytocyny w organizmie, co powinno zacieśnić więzi miedzy Tobą a Twoim maluchem.
  • W mleku kobiecym znajdują się również przeciwciała zwalczające zarazki, które zwiększają szansę na to, że dziecko będzie w przyszłości zdrowsze.
  • To, co jesz w okresie karmienia piersią, może wpłynąć na działanie kubków smakowych Twojego dziecka. Uważa się, że ten proces kształtowania smaków może wpływać na przekazywanie kulturowych i etnicznych preferencji kulinarnych.
  • Mleko różni się w zależności od tego, czy jest przeznaczone dla dziewczynki, czy chłopca. Mleko produkowane dla chłopca zawiera o 25% więcej kalorii niż w wypadku dziewczynki.
  • Karmienie piersią pozwala spalić do 500 kalorii dziennie.
  • Im więcej mleka pije Twoje dziecko, tym więcej produkują go Twoje piersi. Taka sama zależność występuje, gdy zaczynasz karmić dziecko piersią rzadziej.