W czasie ciąży rośnie poziom niektórych hormonów, a w organizmie pojawiają się też nowe, wywołując w Tobie zmiany, których możesz nie być w stanie wytłumaczyć. Twoje ciało jest zdolne do niesamowitych rzeczy. Aby pomóc Ci zrozumieć jak działa w ciąży, przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku z najważniejszych hormonów.

HCG (gonadotropina kosmówkowa)

HCG (gonadotropina kosmówkowa) jest produkowana przez tę część zarodka, która przekształca się później w łożysko, i wspomaga Twoje ciało w czasie ciąży na wiele sposobów. Informuje Twój organizm o tym, że:

  • w Twoim łonie rozwija się nowe życie
  • trzeba mu zapewnić tymczasowe schronienie
  • należy powstrzymać jajniki przed produkowaniem co miesiąc nowych komórek jajowych

Stężenie HCG osiąga najwyższy poziom między 2. a 3. miesiącem od owulacji, a następnie pozostaje wyrównane aż do końca ciąży. W ciągu pierwszych 10 tygodni stężenie HCG podwaja się co dwa dni! HCG jest wydalana wraz z moczem, co wykorzystują dostępne w sklepach testy ciążowe, które oznaczają jej podwyższony poziom.

Progesteron

Progesteron jest produkowany przez ciałko żółte (pęcherzyk jajnikowy) na wczesnym etapie ciąży. Ciałko żółte wytwarza progesteron do około 10. tygodnia ciąży, a później tę rolę przejmuje nowo utworzone łożysko. Poziom progesteronu wzrasta w pierwszym trymestrze, po czym pozostaje wyrównany aż do końca ciąży. Progesteron odpowiada za kilka ważnych zadań:

  • rozluźnia mięśnie macicy,
  • dba, by Twój układ odpornościowy zaakceptował obce DNA (Twoje dziecko),
  • przygotowuje piersi do produkcji mleka.

Możesz zauważyć, że Twoje piersi stają się pełniejsze, wrażliwsze i swędzą (przez rozciągniecie skóry), a żyły są na nich bardziej widoczne. W dbaniu o piersi pomoże Ci wtedy dobrze podtrzymujący je biustonosz bez fiszbin i balsam nawilżający, który złagodzi skutki rozciągania skóry.

Estrogen

Estrogen, tak jak progesteron, jest wydzielany najpierw przez ciałko żółte, a później przez łożysko. Te estrogen odpowiada za powiększanie się macicy, umożliwia jej późniejsze reagowanie na oksytocynę (oksytocyna jest obecna w Twoim organizmie przez całą ciążę, ale jej głównym zadaniem jest stymulacja skurczy porodowych na koniec trzeciego trymestru) i aktywuje proces rozwoju organów Twojego dziecka. Estrogen powoduje również powiększenie kanalików mlecznych, by były gotowe do produkcji pokarmu. Poziom estrogenu podnosi się w pierwszym trymestrze, po czym pozostaje wyrównany aż do końca ciąży. Odczuwana przez Ciebie zmiana w preferencjach smakowych wynika najprawdopodobniej z wysokiego poziomu estrogenu w Twoim organizmie.

Relaksyna

Relaksyna to hormon, który rozluźnia więzadła miednicy. Jego poziom wzrasta w ciąży dziesięciokrotnie. Jest bardzo ważny, ponieważ przygotowuje Twoje ciało do przejścia dziecka przez kanał rodny. Ułatwia również utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, rozluźniając tętnice tak, by mogły przyjąć zwiększone ilości krwi.