W czasie ciąży rośnie poziom niektórych hormonów, a w organizmie pojawiają się też nowe, wywołując w Tobie zmiany, których możesz nie być w stanie wytłumaczyć. Twoje ciało jest zdolne do niesamowitych rzeczy. Aby pomóc Ci zrozumieć jak działa w ciąży, przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku z najważniejszych hormonów.

HCG (gonadotropina kosmówkowa)

HCG (gonadotropina kosmówkowa) jest produkowana przez tę część zarodka, która przekształca się później w łożysko, i wspomaga Twoje ciało w czasie ciąży na wiele sposobów. Informuje Twój organizm o tym, że:

  • w Twoim łonie rozwija się nowe życie
  • trzeba mu zapewnić tymczasowe schronienie
  • należy powstrzymać jajniki przed produkowaniem co miesiąc nowych komórek jajowych

Stężenie HCG osiąga najwyższy poziom między 2. a 3. miesiącem od owulacji, a następnie pozostaje wyrównane aż do końca ciąży. W ciągu pierwszych 10 tygodni stężenie HCG podwaja się co dwa dni! HCG jest wydalana wraz z moczem, co wykorzystują dostępne w sklepach testy ciążowe, które oznaczają jej podwyższony poziom.

Progesteron

Progesteron jest produkowany przez ciałko żółte (pęcherzyk jajnikowy) na wczesnym etapie ciąży. Ciałko żółte wytwarza progesteron do około 10. tygodnia ciąży, a później tę rolę przejmuje nowo utworzone łożysko. Poziom progesteronu wzrasta w pierwszym trymestrze, po czym pozostaje wyrównany aż do końca ciąży. Progesteron odpowiada za kilka ważnych zadań:

  • rozluźnia mięśnie macicy,
  • dba, by Twój układ odpornościowy zaakceptował obce DNA (Twoje dziecko),
  • przygotowuje piersi do produkcji mleka.

Możesz zauważyć, że Twoje piersi stają się pełniejsze, wrażliwsze i swędzą (przez rozciągniecie skóry), a żyły są na nich bardziej widoczne. W dbaniu o piersi pomoże Ci wtedy dobrze podtrzymujący je biustonosz bez fiszbin i balsam nawilżający, który złagodzi skutki rozciągania skóry.

Estrogen

Estrogen, tak jak progesteron, jest wydzielany najpierw przez ciałko żółte, a później przez łożysko. Te estrogen odpowiada za powiększanie się macicy, umożliwia jej późniejsze reagowanie na oksytocynę (oksytocyna jest obecna w Twoim organizmie przez całą ciążę, ale jej głównym zadaniem jest stymulacja skurczy porodowych na koniec trzeciego trymestru) i aktywuje proces rozwoju organów Twojego dziecka. Estrogen powoduje również powiększenie kanalików mlecznych, by były gotowe do produkcji pokarmu. Poziom estrogenu podnosi się w pierwszym trymestrze, po czym pozostaje wyrównany aż do końca ciąży. Odczuwana przez Ciebie zmiana w preferencjach smakowych wynika najprawdopodobniej z wysokiego poziomu estrogenu w Twoim organizmie.

Relaksyna

Relaksyna to hormon, który rozluźnia więzadła miednicy. Jego poziom wzrasta w ciąży dziesięciokrotnie. Jest bardzo ważny, ponieważ przygotowuje Twoje ciało do przejścia dziecka przez kanał rodny. Ułatwia również utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, rozluźniając tętnice tak, by mogły przyjąć zwiększone ilości krwi.

Leave a Replylascia un commento