Nie zapomnij podłożyć pieluszki! Podczas odbijania dziecku może ulać się trochę — a czasem nawet całkiem sporo — pokarmu (chociaż są dzieci, których to nie dotyczy).

Zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką, małe dzieci często połykają powietrze. Powietrze uwięzione w brzuszku musi wydostać się na zewnątrz — w przeciwnym razie może to być bardzo bolesne dla dziecka i wywołać wiele płaczu. Najlepszy czas na odbicie jest w trakcie karmienia lub tuż po nim. Jeśli podczas karmienia lub zaraz po nim Twoje dziecko zaśnie, a Tobie nie udało się wywołać odbicia, nie martw się — nie wszystkim dzieciom przed zaśnięciem musi się odbić. Dzieci karmione piersią zwykle połykają mniejsze ilości powietrza niż te karmione butelką, więc odbicie po każdym karmieniu może nie być konieczne. Potrzebę odbicia jest dość łatwo rozpoznać — dziecko zwykle wtedy się wierci i jest markotne.

Jak prawidłowo odbijać dziecko?

Aby pomóc maluszkowi w usunięciu uwięzionego powietrza, delikatnie pocieraj/poklepuj/masuj lewą stronę jego plecków (to po tej stronie znajduje się żołądek), do czasu aż usłyszysz odbicie, a dziecko odzyska humor. Jest na to kilka sposobów:

  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej wsparte na Twoim ramieniu, jedną ręką podtrzymując je za pupę, a drugą lekko poklepując po pleckach.
  • Z jedną ręką otwartą na klatce piersiowej dziecka, z podbródkiem malucha wspartym między kciukiem a palcem wskazującym, delikatnie posadź dziecko na swoich kolanach (tyłem do siebie), drugą ręką stabilizując i poklepując jego plecy.
  • Połóż dziecko na brzuchu, układając je w poprzek na swoich kolanach (brzuszek na jednej nodze, główka, odwrócona w bok, na drugiej). Jedną ręką przytrzymuj dziecko, a drugą lekko poklepuj lub masuj je po plecach.

Prawdopodobnie konieczne będzie wypróbowanie kilku różnych sposobów, aby zobaczyć, który z nich najbardziej odpowiada Twojemu dziecku. Kiedy już znajdziesz najłatwiejszą metodę odbijania swojego malucha, zazwyczaj będzie to zajmowało tylko kilka minut. Po odbiciu w miarę możliwości staraj się utrzymywać dziecko w pozycji pionowej przez kolejne 20 do 30 minut, zwłaszcza jeśli ma tendencję do refluksu.

Odbijanie w przypadku starszych dzieci

Gdy maluch jest już trochę starszy i lepiej kontroluje główkę, innym sposobem na wywołanie odbicia jest spacerowanie z dzieckiem trzymanym pionowo tyłem do siebie. Należy wtedy jedną ręką podtrzymywać pupę dziecka, a drugą delikatnie uciskać jego brzuszek. Ten lekki nacisk oraz ruchy wykonywane podczas chodzenia ułatwią wydostanie się na zewnątrz zbędnego powietrza.
Po ukończeniu 2. miesiąca życia dzieciom często zaczyna odbijać się samoistnie. Po około 4–6 miesiącach mięśnie szyi i brzucha są już na tyle silne, że zapobiegają połykaniu zbyt dużej ilości powietrza.