Twoje dziecko jest cudownie wyjątkowe i nauczy się mówić we własnym tempie. Nie porównuj go więc z innymi dziećmi w piaskownicy lub parku. Umiejętność mówienia rozwija się stopniowo i często z bardzo różną szybkością. Zanim dziecko wypowie pierwsze słowo, będzie już zwracać uwagę na ton Twojego głosu oraz mowę ciała. Mózg dziecka jest chłonny jak gąbka i uczy się przez naśladowanie rodziców i innych osób ze swojego otoczenia. Z tego powodu należy mówić do niego jak najczęściej, by ułatwić mu rozwijanie mowy.

Etapy w nauce mówienia

Gdy dziecko ma od 3. do 4. miesięcy, płacze już rzadziej i może zacząć gaworzyć, wymawiając takie dźwięki, jak „baba” czy „jaja”.

Między 4. a 5. miesiącem zacznie eksperymentować z intonacją swojego głosu, śmiać się w odpowiedzi na zabawne miny i odgłosy i wydawać dźwięki, by zwrócić na siebie uwagę.

Jeśli na tym etapie Twoje dziecko nie wydaje z siebie żadnych dźwięków lub nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, warto porozmawiać ze specjalistą.

Między 7. a 12. miesiącem zauważysz, że Twoja pociecha zaczyna Cię naśladować i wypowiadać bardzo różne dźwięki. Możesz prowadzić z dzieckiem udawane rozmowy, a ono będzie wtedy rozpoznawać nazwy niektórych znanych mu obiektów, na przykład zabawek i ubrań.

Przed końcem 12. miesiąca dziecko może wypowiedzieć już pierwsze słowa (albo i nie — wszystko zależy od dziecka). Niezależnie od tego, najlepiej nie oczekiwać od malucha za dużo, ponieważ nie będzie wypowiadać pierwszych słów wyraźnie. Dopiero czterolatki mówią w pełni zrozumiały sposób!

Mając 15 miesięcy, dzieci zaczynają gestykulować przy mówienia i mogą być w stanie wypowiedzieć nawet 6 słów.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią Twojemu dziecku naukę mówienia:

  • Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej w ciągu dnia. Pokazuj mu proste przedmioty, a na spacerze zwracaj jego uwagę na nowe obiekty i kolory. W ten sposób dziecko pozna również otoczenie, w którym mieszka.
  • Czytaj dziecku książki i opowiadaj historie z książeczek obrazkowych, wskazując przy tym na ilustracjach znane postaci i przedmioty.
  • Mów do niego podczas wspólnej zabawy. Budowanie z klocków to świetna rozrywka, ponieważ sprzyja nauce różnych kategorii wyrazów: rzeczowników (czerwień), przymiotników (wysoki) i czasowników (budować).
  • Śpiewanie rymowanek sprawia, że nauka nowych słów jest dla dziecka przyjemna.
  • Dopowiadaj dziecku słowa, gdy wymówi jakiś wyraz. Na przykład, gdy powie „kaczka”, odpowiedz „tak, żółta kaczka”.
  • Chwal dziecko, gdy coś powie, nie skupiaj uwagi na błędach.
  • Dziecko uczy się, obserwując ruch Twoich warg, więc schyl się lub uklęknij, gdy z nim rozmawiasz.
  • Proś dziecko o podejmowanie prostych decyzji, na przykład o wybór między niebieskim a żółtym, w ten sposób zachęcisz je do mówienia.
  • Zadbaj o to, by nic nie rozpraszało uwagi dziecka, gdy z nim rozmawiasz, i wyłącz telewizor.
  • Dając dziecku dużo wsparcia, sprawisz, że będzie odważnie wypowiadać nowe słowa i włączać się do rozmów.