Spożywanie przez matkę odpowiednich substancji odżywczych w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Pomaga mu prawidłowo rosnąć i rozwijać się w macicy łonie, ale daje mu też dodatkowe korzyści w pierwszych latach życia.

To, co teraz jesz, może wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną Twojego dziecka w kolejnych latach. Na początek warto zacząć choćby od jedzenia pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.

Oto najważniejsze składniki odżywcze, które powinna zawierać Twoja dieta:

Witamina D

Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju kości dziecka. Głównym źródłem witaminy D jest dla nas światło słoneczne, jednak jego ilość waha się w zależności od pory roku. Dlatego szczególnie zimą należy dostarczać organizmowi witaminę D w inny sposób, na przykład jedząc tłuste ryby i jajka.

Foliany i kwas foliowy

Foliany uczestniczą w tworzeniu cewy nerwowej u płodu, która rozwija się później w mózg, układ nerwowy i rdzeń kręgowy! Dobrym źródłem folianów są takie produkty, jak wzbogacone płatki zbożowe, zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe, szparagi i groch suszony.

Wapń

Wapń jest potrzebny zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku, ponieważ zapewnia mocne kości i zęby, a ponadto wpływa na sprawność układu nerwowego, mięśni i układu krążenia. Popularnymi źródłami wapnia są mleko, jogurt, kapusta, tofu i jajka (ale pamiętaj, że w Twoim wypadku muszą być ugotowane na twardo). Bogate w wapń są również sery twarde, takie jak cheddar i parmezan. W ciągu dnia powinnaś zjeść od 2 do 3 porcji nabiału.

Żelazo

W czasie ciąży objętość krwi znacząco rośnie. Ważnym składnikiem krwi jest żelazo, dlatego powinnaś przyjmować go dwa razy więcej niż wcześniej. Ponadto prawidłowa ilość dostarczanego żelaza pomoże Twojemu maluchowi w zbudowaniu jego zapasów, które przydadzą się dziecku w pierwszych miesiącach życia. Pierwszorzędnym źródłem żelaza jest czerwone mięso, ale substancję tę znajdziesz też w innych produktach, na przykład w szpinaku i fasoli.

Omega 3

Omega 3 jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym (tzw. „dobrym tłuszczem”), znanym też jako DHA, który ma potwierdzony pozytywny wpływ na rozwój wzroku i zdolności kognitywnych dziecka. Dobrym źródłem kwasu omega 3 są tłuste ryby, takie jak łosoś. Już jedna porcja tłustej ryby w tygodniu dostarcza Twojemu dziecku większość z długiej listy potrzebnych kwasów tłuszczowych omega 3, a także witaminę A i D. Jeśli stosujesz ścisłą dietę wegetariańską, poproś lekarza, by polecił Ci specjalne suplementy diety.