Witamina D jest nazywana także witaminą słońca! Przydomek ten zawdzięcza temu, że jej najbardziej naturalnym i najlepszym źródłem są promienie UVB, które padają na nas, gdy jesteśmy w bezpośrednim słońcu (promienie UVB nie przenikają przez szyby). Nasz organizm syntezuje witaminę D, gdy na skórę bezpośrednio pada światło słoneczne. Witaminę tę można pozyskiwać również wraz z pożywieniem lub w formie suplementów.

Rola witaminy D

Witamina D reguluje poziom wapnia i fosforu w organizmie. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju kości, mięśni i zębów Twojego dziecka. Ponadto pomaga też systemowi odpornościowemu w walce z infekcjami. Długotrwały niedobór witaminy D może spowodować u dziecka krzywicę — chorobę, która prowadzi do rozmiękczenia lub osłabienia kości. Niedostatek witaminy D może prowadzić do problemów ze zdrowiem także w przyszłości, w tym do rozwoju astmy, alergii, chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 1 i 2. Jeśli chcesz pomóc uniknąć takich schorzeń, to pamiętaj, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość witaminy D.

Witamina D zimą

Zimą do powierzchni ziemi dociera mniej promieniowania UVB. Nadmiar deszczowych dni może sprawić, że Twój szkrab nie będzie na słońcu na tyle długo, by jego organizm wyprodukował odpowiednią ilość witaminy D. W takich okresach powinnaś więc zadbać o to, by Twoja pociecha spożywała wystarczającą ilość pokarmów i suplementów diety z witaminą D.

Produkty spożywcze zawierające witaminę D

Najlepszym źródłem witaminy D są tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki, pstrąg, śledź lub makrela. Tłuste ryby mogą jednak zawierać niewielkie ilości zanieczyszczeń, które odkładają się później w organizmie człowieka. Z tego powodu nie powinno się dawać dziecku więcej niż 2 porcji takiej ryby w tygodniu. Witaminę D można też znaleźć w czerwonym mięsie, wątróbce i żółtkach jaj. Dostępne są również produkty wzbogacone w witaminę D, na przykład płatki śniadaniowe, większość tłustych past do smarowania pieczywa i niektóre rodzaje mleka. W różnych miejscach na świecie będą to inne produkty. Pamiętaj tylko, by sprawdzać zawartość na etykiecie.

Suplementy diety

Suplementy witaminy D można kupić w większości aptek i supermarketów, a preparaty dla dzieci mają zazwyczaj formę kropli lub żelków. Zalecana dzienna dawka witaminy D dla małego dziecka wynosi od 7 do 10 mikrogramów. Mleko następne wzbogaca się o witaminę D, by ułatwić zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości tej substancji, dlatego skonsultuj się z lekarzem, zanim podasz dziecku jakikolwiek suplement.